Brit elemző bírálta az orbáni családpolitikát – szerinte csak a bevándorlás állíthatja meg Európa népességének csökkenését

Tim Judah szerint „az embereket nem lehet megvesztegetni, hogy vállaljanak gyerekeket, vagy csak korlátozottan”.

Két évtizedes mélyponton a születésszám, teljes a pánik.
Németországban 2024-ben történelmi mélypontra, 1,35 gyermekre süllyedt a termékenységi ráta – adta hírül a Szövetségi Statisztikai Hivatal friss adatai alapján a Deutsche Welle.
Ezt is ajánljuk a témában
Tim Judah szerint „az embereket nem lehet megvesztegetni, hogy vállaljanak gyerekeket, vagy csak korlátozottan”.
Ennél alacsonyabb értéket utoljára 2006-ban mértek. A német állampolgárságú nőknél a helyzet még aggasztóbb:
náluk mindössze 1,23 a mutató, ami 1996 óta a legalacsonyabb érték.
A tavalyi évben 677 117 gyermek született, ami közel 16 ezerrel kevesebb, mint 2023-ban. Bár a csökkenés üteme lassult (csak 2 százalék, szemben a korábbi évek 7-8 százalékával), a tendencia továbbra is negatív.
A külföldi állampolgárságú nőknél magasabb, 1,84-es a ráta, ám ez is évről évre csökken.
Tartományi bontásban Alsó-Szászország vezet 1,42-vel, Berlin pedig a sereghajtó 1,21-es mutatóval. A nyugati tartományok átlaga 1,38, a keletieké csupán 1,27. Türingia esetében a visszaesés elérte a 7 százalékot, míg Baden-Württemberg mindössze 1 százalékos csökkenést mutat.
A gyermekvállalás is egyre későbbre tolódik:
az anyák átlagos életkora 31,8 év, az apáké 34,7.
Az első gyermeküket vállalók esetében ezek 30,4 és 33,3 év. Ez a tendencia 1991 óta folyamatos, azóta közel négy évvel emelkedett az átlagéletkor.
A tartósan alacsony születésszám komoly kihívásokat jelent a nyugdíjrendszer és az egészségügyi ellátás fenntarthatósága szempontjából”
– figyelmeztetnek a szakértők. Az uniós átlag 2023-ban szintén 1,38 volt, tehát a német adatnál magasabb, de még mindig jóval a reprodukciós szint alatti. A listát Bulgária vezeti 1,81-gyel, míg Málta (1,06) és Spanyolország (1,12) zárják.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben Európa nagy része már leszakadt a kétgyermekes családmodelltől, hazánkban még mindig jellemző a minta.
Fotó: Christophe ARCHAMBAULT / AFP